پ. مهر ۱ام, ۱۴۰۰

جمعیت شهرستان بشرویه ۱۰۰% شیعه اثنی عشری بوده و مردمی خونگرم وسخت کوش قانع ومتدین وصبور دارد وپائین بودن آمار ناهنجاریها وبزهکاری ها ی اجتماعی گواه این مدعاست،وجود ۲۵۹۷رزمنده ۳۲ نفر آؤاده ۳۱۱نفر جانباز و۱۴۸ شهید از افتخارات مردم این منطقه محسوب می شود.

حضور ۷۲۵۳ دانش آموز و بیش از ۷۰۰ معلم در منطقه آموزش وپرورش بشرویه و وجود ۷۲ واحد آموزشی و دو واحد دانشگاهی (پیام نور و علمی کاربردی) نشانه آینده ای قابل توجه در بخش فرهنگی محسوب می شود.همچنین شهر دار العلم والامان،، بشرویه زادگاه دانشمندانی همچون ملا عبدالله تونی بشروی صاحب کتاب الوافیه و دهها کتاب دیگر، آقا سید حسن مجتهد خراسانی از اساتید برجسته کشور که اکثر عالمان همدوره ایشان از محضرشان کسب فیض نموده و دارای صدها کتاب ارزشمند است و شخصیتهای دیگری همچون ملا محمد نصیر،حاج علی اشرف،ملا محمد رفیع و حاج محمد ارسکی که از هر کدام آثار ارزشمندی در کتابخانه آستان قدس نگهداری می شود و مورد استفاده مراکز علمی کشور قرار میگیرد، است. در کتاب دایره المعارف تشیع به کلمه آل بشروی بر می خوریم که در توضیح آن آمده گروهی از اهالی بشرویه در خراسان بودند که سکونت در کربلا را انتخاب و مدارج علمی آنان باعث گردیدکه کرسی استادی را در اختیار بگیرند.

همچنین بشرویه زادگاه آقا شیخ علی پدر ناصر السلام برادر استاد بدیع الزمان فروزانفر شخصیت علمی و برجسته کشور درزمینه فرهنگ وادبیات اسلام و ایران است که با تدریس و تحقیق وتالیف خدمات ارزنده ای به تاریخ وتمدن این کشور نموده است . درحال حاضر ۴ کتابخانه عمومی در شهر و ۳ کتابخانه عمومی روستائی فعال بوده و ۳ کانون فرهنگی در مساجد شهر وروستا و ۳ سازمان مردم نهاد اجتماعی و فرهنگی در سطح بخش فعالیت دارند.

Total Views: 1230 ,

دیدگاهتان را بنویسید